Офіційний представник бренду FLUS в Україні
Navigation
media

Жорсткі, все більш зростаючі вимоги безпеки в промисловості, недолік дорогоцінного ресурсу: часу - все це призводить при вирішенні задачі вимірювання температури до альтернативних, безконтактним методам.

Термометри з універсальними термопарами здатні виміряти температури аж до 1300 градусів, а зі спеціальними тугоплавкими датчиками і вище.

Але сам принцип вимірювання - методом торкання, в рази збільшує ризик для персоналу, а в ряді випадків просто виключений.

Це перший серйозний мінус. Відповідальна особа повинна підійти близько. Навіть якщо датчик температури помістити на подовжувач, все одно далі ніж на 1-2 метри, відійти не вийде.


Наведемо кілька прикладів.

 1. Металургія. Температура плавлення сталі, чавуну, перевищує 1000 градусів, а для деяких сплавів і зовсім "переступає" 2000 градусів. Чим вище температура в печі, тим на більшу відстань поширюється жар, вихлюпуються розпечені краплі, вириваються струмені отруйного газу. Бажано, що контроль температури проводиться дистанційно, хоча б з відстані як мінімум 5-10 метрів, а то і більше.

 2. Електротехнічні установки. Тут контактний метод просто непридатний. Особливо з високовольтними кабелями, корпусами електродвигунів, генераторів, потужних трансформаторів в понижуючих підстанціях. І підходити близько і тим більше торкатись смертельно небезпечно.Друге - це швидкість вимірів. Датчики в більшості випадків інерційні - повільно нагріваються і так само повільно охолоджуються. Це стосується не тільки вимірювання температури, але і наприклад термогігрометрів, що реагують на зміну вологості із запізненням, газоаналізаторів або щупових вимірювачів температури грунту.

Від початку вимірювання і до стабілізації даних проходить в кращому випадку 10-15 секунд, а то й хвилини.Дві ключові перераховані проблеми вирішуються, якщо задіяти високотемпературний інфрачервоний пірометр - переносний або стаціонарний вимірювальний прилад, що дозволяє з безпечної зони отримати дані лише за 1 секунду.


Розглянемо відмінні риси, цих лідерів по температурі серед аналогів.Діапазон температур

Насправді немає чітких критеріїв, які з приладів віднести до високотемпературних, а які ні.

Оскільки для кожної галузі свої межі.

Умовно приймемо, що до таких інструментів слід віднести вимірювачі з межах 1000 ℃.


Щоб швидко звузити кількість варіантів для вибору, в фільтрі вибору товарів, необхідно залишити моделі з межою 1000, 1000, або 2000 градусів - ті, які потрібні, в залежності від постановки задачі.

Їх буде небагато, оскільки сфера застосування доволі специфічна. Наприклад в побуті з такими значеннями практично ніхто не зустрічається.


Саме широкий діапазон і рекордна верхня межа грають першорядне значення і впливають на всі інші параметри - від технічних характеристик, специфіки застосування і до розміру корпусу.
Коефіцієнт випромінювання

Звернемо увагу на 2 практичні приклади, коли змінюється агрегатний стан або трансформується вид покриття поверхні об'єкта, що відбувається при впливі високих температур. 1. При виплавці металів з руди, у ванній на поверхні плаває шлак. Це домішки. Але вони нас цікавлять не з точки зору чистоти металу, а як елемент, що спотворює справжнє значення температури.

 2. При термообробці, загартуванні струмами високої частоти, поверхня від впливу атмосферного кисню і нагріву, покривається шаром окислів.І в першому і в другому випадку, змінюється один найважливіший параметр - відбивна здатність поверхні, що в свою чергу впливає на потужність теплового потоку.

Наприклад, якщо мідна пластина в процесі нагрівання має шар оксидної плівки, то пірометр, раніше налаштований на "чисту поверхню", помилиться на градуси, а то і десятки градусів.


Хороший приклад, який можна спостерігати взимку - ділянка землі без снігу поглинає більшу частину тепла сонця, а сніжна ділянка в значній мірі відбиває сонячне випромінювання.

Тому, в інфрачервоних термометрах, в обов'язковому варіанті має бути присутня опція вибору коефіцієнта емісії, щоб вручну підлаштуватися під змінну відбивну здатність.

У цьому легко переконатися, якщо проаналізувати перелік високотемпературних приладів для вимірювання температури. Ця функція присутня у всіх з них. Завжди.


А ось в низькотемпературній, бюджетній серії, по-перше, щоб знизити ціну, по-друге, оскільки вимоги до точності в побуті не такі високі, цієї функції може і не бути.Оптична роздільна здатність

Не дивлячись на те, що цей параметр позиціонується так: "чим більше оптична роздільна здатність, тим температури менших об'єктів можна виміряти з більш дальньої відстані", що звичайно вірно, другий найважливіший аспект - це безпека.Для пірометрів в показником 50: 1 або 75: 1, персонал буде себе почувати значно впевненіше, оскільки якщо наприклад, необхідно перевірити температуру заготовки висотою 1 метр, можна спокійно відійти на 10 і навіть 20 метрів.


Тому спостерігається однозначний зв'язок - чим ширше діапазон, тим вище і це буде обов'язково, показник оптичної роздільної здатності.

Інша назва - пляма візування, оскільки фізичний зміст параметра - це співвідношення між відстанню до об'єкта і площею, з якої в лінзу пристрою потрапляє випромінювання.

Тут виникає інша проблема - чим далі відходимо, тим складніше направити прилад в потрібну точку.

Більш того, часто зробити це просто неможливо, оскільки відсутній  візуальний зворотний зв'язок - ми не бачимо ІЧ промені, а тому, звідки виходить тепло, можна просто здогадуватися. Це неприпустимо, але можна виправити.

Щоб вирішити це завдання, передбачено наступне:

 • лазер. Червона точка добре видна здалеку і відразу стає зрозуміло - то що треба ми вимірюємо або змістилися в бік. До речі лазерна указка використовується також в далекомірах. Тільки в останніх вона грає головну роль, а в пірометрах - важливу, але допоміжну. Існують різновиди з одним, двома або навіть 13-ти променями, розміщеними по колу;

 • лазер це добре, але тримати пірометр в одному положенні хоча б 1 хвилину, не зміщуючись ні на один кутовий градус, контролюючи очами яскраву крапку, це втомлює. А якщо час становить 5-10-30 хвилин? Питання вирішується установкою на штатив. Під нього в нижній частині ручки передбачається гвинтове кріплення.
Корпус

Високотемпературні дистанційні термометри практично завжди більше за розмірами.

Це пов'язано як з великим розміром оптичної лінзи, так і зі збільшенням діагоналі дисплея, на якому розміщується більше інформації, крім поточного значення температури.


Додаткові опції

Оскільки ми маємо справу з цифровими приладами, то висока ступінь інтеграції мікросхем, дозволяє додати корисних можливостей.

Наявність тієї чи іншої функції необхідно уточнювати у менеджерів або дивитися характеристики.


Автоматичний контроль діапазону

Дуже затребувана опція, особливо при масовому, конвеєрному виробництві. Хоча може застосовуватися практично завжди.

Її суть - розвантажити наш мозок від простих, але повторюваних численних, рутинних операцій наступного роду.

Наприклад за технічними вимогами, потрібно, щоб деталі, що переміщуються на стрічці, не були нагріті вище 700 градусів і не охолоджувалися менше 610 градусів.

При ручному контролі, довелося б щоразу порівнювати "входить - не входить в діапазон".

Якщо ця функція присутня (у її наявності можна переконатися, подивившись перелік фільтрів або технічних характеристик), то прилад сам порівнює виміряне значення, з записаним в пам'ять і видає звуковий сигнал у разі виходу за межі.До речі, зазначена опція, припала б до речі при температурному скринінгу, щоб виявити хворих на коронавірус на кордоні або наприклад при вході в супермаркет. Оскільки при сотнях і тисячах вимірювань, мозок почне помилятися і йому потрібен електронний помічник-сигналізатор.


Якщо ми вже торкнулися цієї теми, зауважимо, що високотемпературні пірометри для вимірювання температури тіла не підійдуть. І справа не в їх діапазоні, а в точності. Забезпечити похибку в межах ± 0,1-0,2 ℃ вони не в змозі. І не повинні. У них інші цілі.


Математичні операції

Цикл вимірювання - це період від включення пірометра до його відключення (примусового або коли спрацює функція автовідключення).

Протягом цього циклу проводиться ряд вимірювань - формується набір даних.

З цього масиву, прилад може сам вибрати максимальне / мінімальне значення, а також розрахувати середнє арифметичне і відобразити на дисплеї.Підключається термопара

Дуже зручна опція з кількох причин.

 1. Підлаштувати коефіцієнт емісії за даними термопари, яка виступає в якості контрольного термометра.

 2. Економія на покупці - отримуємо фактично 2 прилади в одному корпусі.

 3. Вимірювання можна проводити одночасно по двох каналах - контактному і безконтактному, паралельно, для чого на дисплеї передбачено 2 рядки.Пам'ять

Це набір осередків, куди записуються послідовні значення температури. Щоб не фіксувати їх на папері і не тримати в голові.

Осередків зазвичай кілька десятків.


Кольоровий дисплей

І це не тільки вимога часу. Коли на екрані необхідно контролювати десяток показників, якщо вони виділені різним кольором, очі швидко звикають "вихоплювати" потрібне, на відміну від однотонних цифр.У лінійку приладів FLUS для вимірювання температури входять наступні моделі
Є ще серйозний функціонал, який характерний для високотемпературних пірометрів - це реєстратор температури з підключенням до комп'ютера, але це окрема тема, який ми присвятимо окремий матеріал.

 • 19 Квітня, 2020
 • Коментарі: 0

Коментарі: 0

Немає коментарів

Прокоментуйте статтю

Ваша електронна адреса не буде опублікована*