Офіційний представник бренду FLUS в Україні
Navigation
media

Глобальна пандемія коронавируса, яка увійшла буквально в кожну країну світу, зажадала не тільки термінової розробки методів лікування і діагностики грізного захворювання, а й породила небачений попит на пірометри - термометри для дистанційного вимірювання температури тіла.

Причина в тому, що підвищена температура (37-38-39 градусів) - одна із серйозних ознак зараження, коли вірус вже вразив легкі, поряд з кашлем, нежиттю, відсутністю нюху і ін.

Йдеться в першу чергу про спеціальні вимірювальні прилади для віддаленого експрес-контролю температури, які до 2020 року були відомі досить вузькому колу виробничників, а також і залишаються затребуваними в побуті, коли наблизитися до об'єкту дослідження незручно або небезпечно.

Причому інфрачервоні термометри стали різко потрібні як з боку організацій, що відповідають за закупівлі, наприклад для проведення температурного скринінгу на кордоні, контрольно-пропускних пунктах, так і безліч заявок стало надходити від приватних осіб, наляканих перспективою стати жертвою COVID-19, від якого на сьогоднішній день немає ні вакцини, ні специфічних методів лікування.

Але знову ж таки підкреслимо, що це не вимірювальна техніка масового застосування, на відміну від рідинного скляного градусника - контактного термометра для вимірювання температури тіла, який без сумніву є майже в кожній родині.

Такий звичний і надійний. Користуватися ним надзвичайно просто. Претензій до нього бути не може. Точність видає до десятих часток градуса.

Все добре, але для масового застосування абсолютно не підходить сюди через наступні випадки:

  • Дуже повільний. Немає ніякої можливості чекати 5-7 хвилин, наприклад в аеропорту, інакше весь пасажиропотік просто стане. А ось 1 секунда від початку виміру до результату - це зовсім інша справа!

  • Не гігієнічно і ризиковано. При контактному вимірюванні температура, на відміну від дистанційного, термометр потрібно прикладати до ділянки тіла, що само по собі може бути джерелом зараження.

І ось тоді звернули погляд на інфрачервоні пірометри - портативне швидкісне обладнання для безконтактного вимірювання температури поверхонь. А така і є шкіра людини, яка випромінює тепловий потік, який представляє собою інфрачервоні промені - невидимі нашим зором, але які можна "зібрати" оптикою, перетворити в електричний струм, посилити, оцифрувати і вивести на дисплей.

Логічно, що всі кинулися замовляти ці апарати. Але!

Всі електронні прилади і пірометри не виняток, чітко поділяються за сферами застосування, і якщо у покупця немає достатньої компетентності у виборі, високий ризик купити "не те". Необхідний хоча б мінімальний набір знань і принципів вимірювання.

Навіть фільтри в картках товарів не допоможуть зробити правильний вибір.

А в чому проблема ?

Не кожен універсальний пірометр можливо використовувати для дистанційного вимірювання температури тіла

Якщо подивитися сюжети по ТБ, а може хто і в особистій практиці стикався, то можна помітити, що на дисплеї часто вказуються дивні цифри, якщо термометр підносять до чола або до руки: 25 або 30 градусів. Але ж має бути 36,6?

Зрозуміло, що завжди існує відхилення, але ртутний або спиртовий термометр все-таки показує більш точно. Але різниця не повинна бути в градуси. Це не жарти. Якщо раніше потенційний хворий, наприклад "на звичайний грип", вдома міг заразити членів сім'ї, то при пропуску в країну, якщо інфрачервоний градусник для тіла покаже не достовірний результат, вірус піде "гуляти" по країні, передаючись від людини до людини.

Тому просто побачити в рекламі або при видачі в пошуковій системі і купити пірометр, виходячи просто з назви, це помилкове рішення. Потрібно розуміти, що необхідний саме дистанційний термометр для вимірювання температури тіла. Якщо немає інших вказівок в описі, потрібно в обов'язковому порядку проконсультуватися у менеджера, щоб з'ясувати чи підходить обраний термометр для безконтактного вимірювання температури тіла.

Розберемо, чому потрібні саме спеціальні прилади. Що в них особливого?

Принципова відмінність

Медичний безконтактний термометр для тіла має дуже вузький діапазон виміру температури: 32~42 ° С. Насправді, "зона здоров'я і життя" ще менше: в ідеалі від 36,6 до 39-40 °С. Нижче нижньої межі (35-36 ° С) це аномалія, вище верхньої - людина просто "згорає". Десятки і сотні градусів тут просто не потрібні.

Особливість будь-якого вимірювального приладу в тому, що чим менше зона вимірювання, тим вище можна забезпечити точність.

Це явно помітно наприклад при виборі високотемпературних вимірювачів температури. Наприклад, в діапазоні 0-500 ° С, похибка становить 0,5%, а вище вже 1%.

На виробництві це практично ніколи не має значення, оскільки температурні допуски в технологічних процесах як правило вище.

Наприклад температура плавлення сталі коливається від 1400-1500 градусів, і градус "туди-сюди" не має ніякого значення.

Інша справа - безконтактне вимірювання температура тіла.

Це вже не виробнича, а медична операція.

Інша відповідальність, інша ціна, і не пірометра, а в буквальному сенсі слова, життя.

За рахунок вкрай малого інтервалу, інфрачервоний градусник для тіла і забезпечує похибку в межах ±0,2%. Це вже вселяє довіру. За результатами такого виміру можна приймати рішення - викликати бригаду швидкої допомоги, відправити громадянина до лікарів на експрес-контроль на коронавірус, якщо температура підозріло підвищена або навпаки вільно пропустити, наприклад при поверненні з-закордонного відрядження.

Звичайно, нормальна температура не гарантує відсутність захворювання.

  1. На ранньому етапі зараження вона ще не встигне підвищитися.

  2. Найбільш "хитрі" і такі випадки були, приймають жарознижуючі засоби, щоб пройти контроль.

Але навіть поодинокі виявлені випадки, в залежності від соціальної активності особи, що тестується, і заражена на COVID-19, можуть врятувати десятки і сотні життів, зупинивши поширення епідемії і знизивши навантаження на лікарні.

 Що впливає на точність вимірювання інфрачервоного градусника для тіла

1

Індивідуальні особливості конкретної людини. Йдеться про структуру поверхні шкіри, її пористості, жорсткості, шорсткості. Зазначені фактори впливають на відбивну здатність. Виходить різна кількість теплової енергії.

2

Пітливість і швидкість випаровування вологи також впливає на температуру поверхні тіла.

3

Температурні показники залежать і від здавалося б далеких причин. Наприклад емоцій - страху, переживань. Усім відомий вислів "покрився потом", наприклад від отримання несподіваної тривожної звістки. Потовиділення - це звичайне явище, але при випаровуванні температура тіла знижується.

4

Нанесені гелі, креми. Також впливають на випаровуваність вологи з поверхні шкіри.

5

Температура може коливатися у немовлят - терморегуляції у них немає. А у пенсіонерів руки можуть холоіти через слабкий рух крові, яка не доходить до далеких капілярів.

6

Добові коливання температури. З ранку значення може бути одне, а ввечері - інше.

7

Фактор відстані. Дистанційне вимірювання температури тіла проводиться з відстані не більше 5-10 см. Про це пишеться в інструкції користувача. Якщо відійти далі, то помилка зростає.

8

Температура навколишнього середовища. Має значення як мікроклімат в кімнаті - якщо наприклад жарко, це може відігравати роль, так і якщо людина наприклад зайшла зі спекотної вулиці влітку.

9

Заняття спортом, фізичні вправи. Після тренажерів або пробіжки, температура буде відрізнятися, причому не виключено, що навіть через 10-15-30 хвилин.

10

Якість виготовлення самого ІЧ термометра для тіла. Мається на увазі як зарекомендував себе бренд, коли виробник випускає пірометри, що "збирають" більшість позитивних відгуків, так і більш технічні питання: якість приймальної лінзи: матеріал виготовлення, геометрія, полірування опуклості оптики і т.д.

 

Ключова проблема причин зазначених похибок полягає в тому, що розглянуті вимірювальні прилади, відносяться до так званих, які реалізують непрямий метод вимірювання.

Тобто інформація виходить "транзитом" через невидимі інфрачервоні промені, а не безпосередньо, як наприклад в термометрах з термопарою. А будь-яка проміжна ланка буде спотворювати дані.

Крім того, стандартне і всім відоме значення - 36,6 °С не є догмою.

По-перше, навіть у двох здорових людей, температура може відрізнятися. Не на градуси, але на десяті цілком можливо.

По-друге, показник 36,6 °С був прийнятий за основу десятиліття назад, і зараз далеко не завжди відповідає реальності.

Хороший приклад в цьому плані з іншої галузі - середня вага пасажирів авіалайнерів. При розрахунку злітної маси, пілот перемножує кількість пасажирів на середню прийняту вагу. Але наприклад з 50-х років, середня вага відчутно збільшилася.

Так і з температурою. 

Тому не виключено, що навіть спеціальний ІЧ градусник може помилятися.

Що робити ?

Необхідно орієнтуватися не на цифру 36,6, а на індивідуальну температуру конкретного члена сім'ї.

Для цього на першому етапі потрібен температурний еталон - без скляного градусника не обійтися.

Пропонується наступний алгоритм.

  1. Вимірюємо градусником температуру тіла. Записуємо цю величину.

  2. Проводимо контрольний тест дистанційним медичним термометром.

  3. Наприклад в першому випадку вийшло 36,7, а в другому 36,9.

  4. Це позитивне відхилення 36,9-36,7 = 0,3 необхідно буде додавати при наступних вимірах.

Слід зазначити, що деякі моделі можуть містити опцію ручного коректування, дозволяючи вносити цей поправочний коефіцієнт.

Вище ми перерахували 10 причин, за якими медичний пірометр для тіла може "помилятися", але є ще один аспект, про який мало говорять.

  • 19 Квітня, 2020
  • Коментарі: 0

Коментарі: 0

Немає коментарів

Прокоментуйте статтю

Ваша електронна адреса не буде опублікована*